Jak pisał Kornel Makuszyński prawie 90 lat temu: W Pacanowie kozy kują, więc Matołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa. Kto choć raz wybrał się do Pacanowa wie, że jest on niekwestionowaną stolicą Koziołka Matołka. Już przy wjeździe do miejscowości stoją tablice z Koziołkiem, a potem Koziołków jest tylko więcej: są „koziołkowe” pomniki na rynku, spogląda z witryn i szyldów sklepowych, siedzi na płotach i numeracjach domów, jest na każdym stoisku z pamiątkami. Ale w jego królestwie znajdziemy też inne postacie z bajek: Calineczkę, Krasnoludki, Reksia, Dzikie Łabędzie – w Centrum Bajki im. Koziołka Matołka. Naszym przewodnikiem może być Królewna Śnieżka, Czerwony Kapturek, Piotruś Pan albo Dzwoneczek. Nie lada gratką jest multimedialny Bajkowy Pociąg urządzony w stylistyce Orient Expressu. Wszystkie atrakcje Centrum Bajki oparte są o bajki klasyczne – z sentymentem powrócą do nich starsi, z entuzjazmem przyjmą je najmłodsi.
Miejscem, w którym dzieci mogą poznać zabawki i zabawy z dzieciństwa rodziców czy dziadków jest Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach – największe i najstarsze w Polsce. Odnajdziemy w nim mnóstwo zabawek historycznych, takich jak lalki i ich ubranka, misie i żołnierzyki ołowiane, statki, bohaterów znanych bajek: Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Misia Koralgola. Ale są też zabawki współcześnie znane dzieciom: lalki Barbie, modele samochodów, samolotów i statków, kolejka elektryczna, klocki, marionetki teatralne. Mnóstwo eksponatów powoduje nostalgię: też miałam/miałem takie coś. Niestety, jest to muzeum i większości eksponatów nie można dotykać.
Jest jeszcze takie miejsce, do którego warto zaglądnąć, ale nie spotkamy tam Koziołka Matołka ani Czerwonego Kapturka, tylko Babę Jagę (czy Czarownicę?), która opowie o legendach świętokrzyskich. Odnajdziemy domek Baby Jagi na kurzej łapce, jaskinię zbója Madeja, z której wychodzi się studnią, domek Jasia i Małgosi, łódź Wikingów, tunel strachu i duży plac zabaw. W BabyJagowie można skakać, biegać i wszystkiego dotknąć. Dużo zabawy, trochę strachów – dla najmłodszych i trochę starszych.
A najlepszym miejscem do zapoznania się legendami świętokrzyskimi, które opowiedziane są w niezwykły sposób, jest Park Legend Świętokrzyskich. Magicznie przenosimy się setki lat w przeszłość, docierają do nas różnego rodzaju tajemnicze dźwięki, szepty, postacie, muzyka, szum starej puszczy jodłowej, spotykamy się z czartami i czarownicami, Zbójem Madejem i królową Boną. Jest mrocznie, ekscytująco, magicznie… A na koniec niezapomniany i dostarczający niesamowitych wrażeń lot na miotle nad Górami Świętokrzyskimi. Trzymajcie się mocno!
Czy warto wybrać się w podróż do świata legend i bajek? Na chwilę przenieść się w czasie, by spotkać bohaterów z dzieciństwa, czartów i czarownice – każdy musi sam odpowiedzieć na to pytanie.
Jak daleko z Siedliska Carownica do magicznych miejsc?
Park Legend Świętokrzyskich w Nowej Słupi: 9 km, parklegend.pl
BabyJagowo w Hucie Szklanej: 9 km, facebook.com/babyjagowo
Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach: 33 km, muzeumzabawek.eu
Centrum Bajki w Pacanowie: 63 km, centrumbajki.pl